قطعنامه پنجمین نشست تشکل های صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور

۰۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۶ کد خبر : ۶۰۹۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۹

به نام خدا

قطعنامه پنجمین نشست تشکل های صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه­ها و پژوهشگاه­های کشور

پنجمین نشست تشکل های صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه­ها و پژوهشگاه های کشور در روزهای 17 و 18 تیرماه 1396 به میزبانی انجمن صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان برگزار گردید. در این نشست پس از بحث و تبادل نظر تشکل­های حاضر پیرامون مسائل و مشکلات اعضای هیات علمی  و همچنین خواسته­ها و مطالبات ایشان، موارد زیر از سوی شرکت کنندگان مورد تایید و تاکید قرار گرفت.

  1. تشکل­های صنفی اعضای هیات علمی، ضمن تجلیل از حضور شکوهمند و بی­نظیر مردم در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب شایسته­ی جناب آقای دکتر حسن روحانی را به این سمت تبریک گفته و حمایت خود را از برنامه­های مدبرانه ایشان در جهت پیشرفت علمی و اقتصادی جامعه اعلام می­دارند. در همین راستا این تشکل­ها آمادگی خود را برای هر گونه همراهی، همفکری و همکاری برای پیشبرد برنامه های متعالی دولت منتخب ابراز می­دارند.
  2. تشکل­های صنفی با تاکید بر نقش بی­بدیل دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها و استادان در توسعه­ی علمی و فرهنگی کشور، انتظار   دارند ریاست محترم جمهوری با انتخاب وزیری کارآمد و لایق از جمع اعضای هیات علمی دانشگاه­ها و پژوهشگاه­های تابعه وزارت علوم، زمینه اجرای برنامه­ی اعلام شده خویش را فراهم نمایند.
  3. تشکل­های صنفی ضمن ابراز نگرانی از تعدد مراکز تصمیم­گیری برای دانشگاه­ها و  تاکید بر استقلال علمی و فرهنگی این مراکز علمی، تقاضا دارند ساختارهای موجود به گونه­ای اصلاح شود که امکان مشارکت هر چه بیشتر دانشگاهیان در امور مربوط به خود را فراهم آورد.
  4. تشکل­های صنفی تقاضا دارند به منظور فراهم کردن امکان مشارکت سازمان یافته و حداکثری اعضای هیات علمی در فرآیندهای تصمیم­سازی و تصمیم­گیری در وزارت متبوع و دانشگاه­ها پژوهشگاه­ها، با تدوین آئین­نامه­های مناسب، جایگاه این تشکل ها  تثبیت شود
  5. تشکل­ها، ضمن تاکید بر حفظ و ارتقای کیفیت مراکز علمی و فعالیت­های مرتبط، ناخشنودی خود را از مفاد برخی آئین نامه های موجود نظیر آئین­نامه­های استخدام و ارتقا بویژه مرتبط کردن موضوع ارتقا با تبدیل وضعیت  استخدامی که باعث تشویش خاطر و بی انگیزگی اعضای هیات علمی می شود ابزار داشته و آمادگی خود را برای انتقال نقطه نظرات آنها و کمک به اصلاح آئین­نامه­های موجود اعلام می دارند.
  6. تشکل­های صنفی با تاکید بر جایگاه رفیع اجتماعی استادان و پژوهشگران و ضرورت حفظ شأن و منزلت ایشان، انتظار دارند اقدامات لازم برای جبران شکاف حقوقی ایجاد شده در طی سال­های گذشته، رفع مشکل انتقال سوابق بیمه و همچنین اصلاح حقوق بازنشستگان معزز به عمل آید.
  7. تشکل های صنفی به منظور تاکید بر اهمیت  فعالیت­های مشترک و سازمان یافته اعضای هیات علمی و  روشن­تر شدن نقش و اهمیت این تشکل­ها، روز هفتم خرداد ماه که زمان اولین نشست تشکل های صنفی در سال1394 است را «روز تشکل های صنفی اعضای هیات علمی»  تعیین و  اعلام می دارند.
  8. شرکت­کنندگان از تلاش­های مدیریت محترم دانشگاه ولی­عصر(عج)  رفسنجان و همچنین انجمن صنفی  اعضای هیات     علمی این دانشگاه که به عنوان میزبان نشست امکان تبادل نظر و همفکری تشکل­های صنفی را فراهم نمودند، تشکر و قدردانی   می نمایند.

نظر شما :